Zacc

A Mercedes Benz vezérigazgatójának drámai jóslata

Dieter Zetsche, a Mercedes Benz vezérigazgatója olyan felsorolást adott közre, amelyet mindenkinek olvasnia kellene. Egy – talán számunkra még utopisztikusnak hangzó – összefoglalót arról, milyen drámai változások elé nézünk az előttünk álló húsz éven belül.

 

 

A 64 éves CEO, 1976-ban csatlakozott a Daimler-Benzhez és hosszú éveket töltött a kutatási részlegen. 1998-ban lett a Daimler Chrysler igazgatótanácsának tagja, és 2000-ben a Chrysler Group vezérigazgatója. A Time Magazin 2006-os listáján a 100 legbefolyásos embere között szerepelt. Zetsche intézkedései ugyanis olyan változásokat erdeményeztek, melyek megfordították a Mercedes-Benz évtizedes, lefelé tartó spirálját, mely a termék minősége és az ügyfelek elégedetlensége miatt alakult ki.  

Egy nemrég megjelent interjúban a Daimler Benz (Mercedes Benz) vezérigazgatója elmondta, hogy már nem a többi autógyártó jelenti cégüknek a konkurenciát, hanem (nyilvánvalóan) a Tesla, a Google, az Apple és az Amazon:

– a következő 5-10 évben a különböző szoftverek fel fogják forgatni a legtöbb hagyományos iparágat

– az Uber csupán egy alkalmazás, melynek egyetlen gépkocsi sem áll a tulajdonában, mégis a világ legnagyobb taxitársaságának számít

– Az Airbnb napjainkban úgy a legnagyobb szállodaüzemeltető, hogy nem rendelkezik ingatlannal

(Kattints ide!)

– Mesterséges Intelligencia: A számítógépek exponenciális fejlődést mutatnak a világ megértésének terén. Idén egy számítógép legyőzte a világ legjobb Go játékosát – – a vártnál 10 évvel korábban.

– Amerikában a fiatal jogászok nem kapnak munkát. Az IBM Watson jóvoltából másodpercek alatt kaphat az ember jogi tanácsot (egyelőre csak egyszerűbb kérdésekben). Ezek a tanácsok 90%-ban beválnak, szemben az „emberi” tanácsok 70%-os mutatójával.

– Tehát ha jogásznak tanul, érdemes lehet elgondolkodni a pályaváltásról, ugyanis a jövőben 90%-kal fog csökkenni az ügyvédek száma, és csak a specialista szakemberek tudnak majd a pályán maradni.

– Az IBM szuperszámítógépe, a Watson már a rákdiagnosztikában is fontos szerepet tölt be: a program által felállított diagnózis négyszer olyan pontos, mint az orvosok általi.

(Így néz ki az IBM Health diagnózis felállítása)

– A Facebook mintafelismerő szoftvere jobban felismeri az emberi arcokat, mint az emberek. 2030-ra a számítógépek okosabbak lesznek, mint az emberek.

– Önvezető autók: 2018-ban hozzák forgalomba az első önvezető autókat. 2020-ra az ipar egésze át fog alakulni. Senki nem szeretne majd saját autót, mert egyszerűbb lesz telefonon hívni egyet, amely felvesz minket a megadott helyen, és elszállít a célállomásra. Nem kell majd parkolóhelyet keresni, csak a megtett táv alapján fizetni, és utazás közben foglalkozhatunk mással is. Gyermekeinknek nem lesz jogosítványuk és saját autójuk sem.

– Ez természetesen át fogja alakítani a városokat, mert 90-95%-kal kevesebb autóra lesz majd szükség. Lehetőségünk lesz majd a parkolók parkokká alakítására. Évente a világon 1,2 millió ember hal meg az utakon. Most 100 000 kilométerenként szenvedünk balesetet, amely szám az önvezető autókkal pozitívan fog változni: a becslések szerint a jövőben 10 000 000 kilométerenként következhet be egy-egy baleset, ami évente egymillió ember életét mentheti meg.

– A legtöbb autógyártó cég csődbe fog menni. A hagyományos autógyártók szimplán csak jobb autót szeretnének gyártani, míg a tech vállalatok (Tesla, Apple, Google) négy keréken guruló számítógépeket terveznek.

(Tesla Model S tervek – és ahogy a Tesla-t megismertük, ők nem viccelnek. Mellékesen szólva, a Nissan szerint 2020-ban már érkeznek az első teljesen önállóan közlekedő robotautók)

– A Volkswagen és az Audi mérnökeinek többsége egyenesen retteg a Tesla térnyerésétől.

– A biztosítótársaságoknak vélhetően komoly problémákkal kell majd szembenézniük, mert a balesetek megszűnésével a biztosítások százszor olcsóbbak lesznek. A jelenlegi autóbiztosítási modell teljes egészében át fog alakulni. .

– Az ingatlanpiacon is komoly változások várhatók, mert ha lehetővé válik az ingázás közben történő munkavégzés, az emberek még messzebb költözhetnek a nyüzsgő belváros zajától.

– A jelenlegi számítások szerint 2020-ban már az elektromos autók fogják uralni a piacot. A városokban ennek következtében csökkenni fog a zajszennyezés, ráadásul az elektromos áram hihetetlenül olcsó lesz, és károsanyag-kibocsátása is jelentősen csökkenni fog. A napenergia-termelés az elmúlt 30 évben exponenciálisan növekedett, aminek pozitív hatásai már most érezhetők.

– A tavalyi évben világviszonylatban több napenergetikai beruházás történt, mint fosszilis alapú. Az energetikai vállalatok mindent megtesznek a hálózati hozzáférés korlátozása érdekében, hogy megelőzzék egy esetleges versenyhelyzet kialakulását a házi napelemrendszerekkel szemben, de hosszú távon nem szállhatnak szembe a technológia fejlődésével.

– Az olcsó elektromos áramnak köszönhetően bőséges és olcsó vízkészlet áll majd a rendelkezésünkre. Egy köbméternyi sós víz sótalanításához mindössze 2 kWh áramra van szükség. A legtöbb helyen, csak ivóvízből szenvedünk hiányt. Képzeljük el, hogy milyen távlatok nyílhatnak meg, ha korlátlan mennyiségű vízhez juthatunk hozzá – és mindezt szinte ingyen!

– Egészség: A Tricorder X (A Tricoder név a Star Trekből ered), árát még idén nyilvánosságra hozzák. Egyes vállalkozások olyan orvosi eszközt fejlesztenek majd ki, amely kompatibilis telefonjával, alkalmas retinaszkennelésre, vérmintát vesz és elemzi a kifújt levegőt.

(Dr. Sonny Kohli főorvos bemutatja a Tricorder X-et)

Mindezek után az eszköz 54 biomarker segítségével szinte minden betegséget diagnosztizál. Néhány éven belül így mindenki számára szinte ingyen elérhetővé válhatnak a legkorszerűbb egészségügyi vizsgálatok. Intsünk búcsút az egészségügyi intézményeknek!

– 3D nyomtatás: A legolcsóbb 3D nyomtató ára 10 év alatt 18 000 dollárról 400 dollárra zuhant, a nyomtatás sebessége ugyanakkor százsorosára nőtt. A neves cipőgyártó cégek már háromdimenziós technológiával készítenek cipőket.

– Bizonyos repülőgép-alkatrészeket már most 3D nyomtatással állítanak elő. Már az űrállomásokat is felszerelté k3D nyomtatókkal, ami szükségtelenné teszi a nagymennyiségű cserealkatrész tárolását.

– Az idei év végére az új okostelefonokkal lehetőség nyílik 3D szkennelésre. Az arra alkalmas eszközökkel beszkennelhetjük lábfejünket, és kinyomtathatjuk a számunkra tökéletes cipőt.

– 3D nyomtatással Kínában egy hatemeletes irodaházat építettek fel. 2027-re minden tizedik terméket 3D nyomtatással fognak előállítani.

(Kattints a képre!)

Technológiai újításon töri a fejét? Tegye fel a kérdést magának: szüksége lehet erre a termékre/szolgáltatásra a jövőben? Ha úgy érzi, igen, igyekezzen mielőbb megvalósítani!

Ha okostelefonnal nem kompatibilis az ötlet, felejtse el! Egy utolsó tanács: ha huszadik századi fejjel gondolkodunk, akkor a 21. században nem járhatunk sikerrel.

A munka világa: a jelenlegi állások 70-80 százaléka feleslegessé fog válni a következő 20 évben. Számos új munkakör létesül majd, de az még kérdéses, hogyan fognak tudni a munkavállalók elhelyezkedni.

Mezőgazdaság: Egy mezőgazdasági robotnak köszönhetően a harmadik világbeli országok termelőinek már nem kell a földeken dolgozni, elegendő a gépe(ke)t irányítani.

A „moodies” nevű alkalmazás képes meghatározni, hogy milyen kedvünkben vagyunk. 2020-ra olyan applikációk lesznek elérhetők, amelyek az arckifejezésünkből megállapítják, hogy hazudunk-e. Képzeljünk el egy politikai vitát, amelyben nyomon követhető, hogy a felek mikor mondanak igazat és mikor hazudnak!

A bitcoin globális tartalékvalutává válhat!

Élettartam: Az átlagos élettartam napjainkban évente három hónappal nő. Négy évvel ezelőtt ez a szám 79 volt, ma már 80. A növekedés mértéke is fokozatosan növekszik, így 2036-ra már évente több mint egy évvel fog emelkedni a várható élettartam. Így tehát mind nagyon hosszú ideig élhetünk, valószínűleg még 100 évnél is jóval tovább!

Oktatás: Afrikában és Ázsiában már 10 dollárért (kb. 2600 Ft) kapható a legolcsóbb okostelefon. 2020-ra az emberek 70%-ának lesz okostelefonja, aminek köszönhetően mindenki számára elérhetővé válik a világszínvonalú oktatás.

(Megjelent a globalpossibilities.org oldalon,  Fordította: Concord Fordítóiroda)

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Gyula Szoltsányi says: (előzmény @Emma Zentainé Fejes)

    Kedves Emma! A vezetés élményét majd elzárt pályán gyakorolhatja mindenki. Viszont ha a biztosítók olyan mértékben emelik meg a kötelezőt az ember vezette járművekhez, hogy az már majdnem megfizethetetlen, ÖN is átáll az önvezető járművekre. Ráadásul a dugókat a bénázó vezetők intézik leginkább, talán belátja, hogy a gépek hamarabb érik el a végcélt önnél, bár nem fognak tolakodni és ügyeskedni, és nagyon ritka lesz a baleset is, viszont egyszerre indul az egész sor a zöldnél, így dupla tripla jármű mehet át egy kereszteződésen.

  2. lothar986 says:

    A jóslatok között vannak jók, de azért kérem szépen 😀 Ezek biztos, hogy tőle, egy intelligens embertől származnak? Rákerestem Google-ban, de nem találtam… Ameddig még mindig égetéssel állítják elő az elektromos áram legnagyobb részét addig ne mondjuk már azt, hogy ez egy olcsó erőforrás. Lehet, hogy most látszólag az, de ha megnő az igény, és az elektromos autók miatt 6-8x több elektromos áram kell majd, vajon akkor is olcsó lesz még? Afrikában ahol a legnagyobb a szegénység és az éhezés vajon mennyit ér 10 dollár? Hülyeség ezt forintosítani és egyáltalán leírni. Na peace!

    @Bresnitz György: Remélem, hogy nem lesz igazad. Az már a vég lesz, ha a program ír/javít neked programot. Minden jó akarás mögött ott áll az emberi gonoszság és erkölcstelenség is. Minden programot fellehet törni, a többit meg a fantáziádra bírom 🙂

  3. Emma Zentainé Fejes says:

    De én szeretek vezetni!Brühühü!!.:(

  4. Isztwúd Klint says:

    mindebbe az utópiába csak a pár millió 3 világbeli arab meg nigger fog beleköpni akik, megcsinálják az itten harmadik világot.

  5. Bresnitz György says:

    Madagaszkár pingvinje után ez szörnyű, egyben lenyűgöző. Gondolom a gépek javítását sem emberek, hanem robotok végzik, amelyek javítását szintén számítógép vezérelt robotok végzik. Akkor adja magát a gondolat, hogy mindezen újítások előtt a számítógépes programok folyamatos javítását is számítógépeknek kell végezni, tehát az IT is, mint szakma meg fog szűnni. Én azt várom, hogy ez következzen be először. Mennyi bosszúságtól fognak megszabadulni az emberek, ha a lefagyásokat, hibás frissítéseket és egyéb problémákat egy gép megold nekik egyetlen pillanat alatt?!

  6. Laszlo Gruber says:

    Lassacskán bekövetkezik Madách falanszter-rendszere….és ez elszomorító ! 🙁

  7. lajos csicsiba says:

    Az egész önjáró autós néphülyítés ott bukik, hogy SENKI, ismétlem senki nem fog más telefingott, összeszart, összeondózott (mert dugni fognak a kocsikban), összeevett használata után autóba ülni! Tehát az nem működik, hogy este hívok egy kocsit, amit egész nap használtak és én beülök az öltönyömben, a gyerekemmel, mert színházba megyünk! Önmagában rossz a koncepció, kihagyja az emberi tényezőt a dologból! Fél év után lehasznált, szutykos autókat lehetne csak rendelni, hiszen az ember nem válogathat, az jön, ami éppen sorra kerül! Plusz ugye a birtoklási vágy, tehát felejtsük el ezt az önjáró autó hülyeséget! Nem fog kelleni az embereknek még jó ideig, hiába erőlteti a keresztény jobboldali háttérhatalom!

  8. István Szegi says:

    Teljesen elkorcsosul a világ ,szerencsésnek tartom magam hogy nem ebben a mű világban kel majd élnem ,nekem még volt gyermekkorom és felnőttként is jó volt ! Nem irigylem a most felnövő generációt !

  9. Zsolt Szabó says:

    Nos ezek már nem újdonságok. Ezt már 30 évvel ezelőtt is elmondták. Sőt ettől sokkal komolyabb fejlődésről is beszéltek már. A probléma az, hogy ezzel egyidejűleg megjön a teljes összeomlás is, mert mindez egy hatalom kezében van és kifelejtik a genetikailag beépült emberi tényezőket.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!