Gyerekkorom kedvenc olvasmányai közé tartoztak Rejtő Jenő könyvei. Vagy ha úgy tetszik P. Howard, illetve Gibson Lavery. A magyar író mindössze 37 évig élt, de ezalatt az idő alatt világhírre tett szert olyan regényeivel, mint a: Láthatatlan légió, A szőke ciklon, Piszkos Fred a kapitány, Fülig Jimmy és társai, Csontbrigád, Vesztegzár a Grand Hotelben, Menni vagy meghalni, Néma revolverek városa, A boszorkánymester, Az előretolt helyőrség, A megkerült cirkáló, A tizennégy karátos autó és még napestig sorolhatnám.
Kire emlékszel retro kedvenceink közül? Kattints ide a képekért!
Rejtő figuráit Korcsmáros Pál grafikus ábrázolta a leghitelesebben
Apámat állandóan nyúztam a Füles újságokért, amelyben sorozatos képregény formájában jelentették meg Rejtő írásait. Szinte az összes regényét kiolvastam, volt, hogy egy nyár alatt hármat-négyet is. Sokszor előfordult, hogy hangosan nevettem figuráin, szófordulatain. Nagyon sajnálnám, ha a mostani generáció nem olvasná őket, legalább e-bookon. Sok regényét filmesítették meg, és aminek szintén örültem, hangos könyvként hallgathatóak a youtube-on.
Ezeket tanultuk meg az Ízek, imák, szerelemek-ből! Kattints ide!
(fotó: montázsmagazin)
45 megszívlelendő tanács, melyet hetente el kellene olvasnunk! – Kattints ide!
1905. március 29-én született, Reich Jenőként zsidó családba, majd nevét Rejtőre magyarította. Fiatalon Berlinbe utazott, de dolgozott Franciaországban, végigcsavarogta fél Európát, még Észak-Afrikában is járt, sokszor nélkülözött. Dolgozott hajómunkásként, heringhalászként, mosogatóként, de Marseille-ben jelentkezett a Francia Idegenlégióba is, ahol a kimerítő szolgálat hamar megtörte, és az ezredorvos egészségügyi okokból leszerelte.
Idegrendszere meggyengült, betegen feküdt a nagykátai kórházban, amikor az Egyedül Vagyunk című nyilas lap cikkében nehezményezte, hogy a zsidó származású író nyugodtan írogatja a regényeit a kávéházban, és nem kapott még munkaszolgálati behívót. Erre Rejtőt a kórházból hurcolták el, és vitték ki Oroszországba, ahol 37 éves korában munkaszolgálatosként szervezete nem tudott megbirkózni a hideggel, a nehéz munkával és az éhezéssel. 1943. január 1-jén halt meg.
Ki tudja hány könyvvel örvendeztette volna meg még a világot? Azzal, hogy letelt halála óta a 70 év, felszabadultak a szerzői jogok. Azaz művei innentől szabadon felhasználhatók, nem kell a jogutódok engedélyét elkérni egy újabb kiadásért, sokszorosításért vagy megfilmesítésért. Viszont a szerző névjoga továbbra is megmarad, úgyhogy továbbra sem állíthatja senki, hogy ő írta volna Senki Alfonz vagy Fülig Jimmy kalandjait.
Az internetről most már szabadon tölthetők le a híres regények, ezekről a link gyűjteményt ITT találod.
Ha szerelem nélkül mész végig az úton, nem is éltél! Kattints ide a cikkhez!
(fotó: Képes Kiadó)
Néhány idézet ízelítőül Rejtőtől, szeretettel:
“Az élet olyan ,mint egy nyári ruha mellénye: Rövid és céltalan.”
“A halál pillanata olyan, mint a dugó: ügyes ember mindig csak kihúzza valahogy.”
“Aki sokáig foglalkozott már tigrisekkel, kígyókkal és oroszlánokkal, az jól ismeri az asszonyok lelkivilágát is.”
“Kit érdekel manapság, amit írnak? A kor nyelve a fotó.”
“Mit csinál az ember, aki felhagy minden reménnyel? Megmondta Dante. Elmegy a pokolba.”
“Nincs ahhoz fogható rettegés, mint amikor egy emberben megrendül az érzékeibe vetett hite…”
“- Tudja, jóember, hogy a verekedés, úgy látszik, éppolyan rendszeres és célszerű tudomány, mint a harcászat?
– Mindig arra kell vigyázni, hogy maga üsse az elsőt.”
“A legnagyobb úrral is könnyű beszélni, ha nem a hivatalában keresik fel. Irodában senki sem szeret hivatalos ügyekkel foglalkozni.”
“Rájöttem, hogy uralkodni nem is nehéz, csak trónhoz jusson az ember ebbe a tolongásba. Mer az egész világ olyan mint egy nagy tolongás: hol elől van az ember, hol hátul.”
“Az ideám mindenesetre elsőrendű! Világhírű leszek. Az egyetlen mód arra, hogy valaki munka nélkül jólétben élhessen, és ne kritizálják.”
“Az a véleményem, hogy ha okosak vagyunk, nem is kell többé dolgoznunk. Minek is dolgoznánk? A munka nem szégyen, de unalmas.”
“Maga jobban tenné, ha elmenne csomagot hordani, nagy, erős ember, hogy sülne ki a szeme, csak lopja a napot, meg ki tudja, mi mindent.”
“-Tudod te, mi az a reklám? Az emberek szeretnek örülni. Én festő vagyok.
– Értem. Ez a reklám.
– Nem. A reklám az, ha bebeszéljük előre az embereknek, hogy valaminek örülni fognak.”
“- Kissé fejbe ütött – felelte végre csendesen. – Most hova akar menni?
A nő felvonta a vállát:
– Nem tudom.
– Engedje meg, hogy elkísérjem, én is oda készülök.”
“Embernek lenni nagy betegség. És gyógyíthatatlan is.”
“- Uram! A késemért jöttem!
– Hol hagyta?
– Valami matrózban.
– Milyen kés volt?
– Acél. Keskeny penge, kissé hajlott. Nem látta?
– Várjunk… Csak lassan, kérem… Milyen volt a nyele?
– Kagyló.
– Hány részből?
– Egy darabból készült.
– Akkor nincs baj. Megvan a kés!
– Hol?
– A hátamban.
– Köszönöm…
– Kérem… A csapos mesélte, hogy milyen szép kés van bennem. Egy darab húszcentis kagylóritkaság.
– Forduljon meg, kérem, hogy kivegyem…
– Kitartás! A kocsmáros azt mondta, hogy amíg nem hoz orvost, hagyjam bent a kést, mert különben elvérzek. A kocsmáros ért ehhez, mert itt már öltek orvost is. Régi étterem.”
“Delhiben kilopta a háromezer éves Buddha rubin szemét, és egy sorompó piros üvegjelzőjével helyettesítette. Nagy botrány lett, mert amikor a Buddha belsejében fellobogott az örömtűz, az Isten szeme azt hunyorogta a hívők felé, hogy: Stop!… Stop!… Stop!”
IDE kattintva érhetőek el a hangoskönyvek!
Szerző: Gini Papp – Zacc
(forrás: citatum.hu, wikipedia)
Kommentek