Zacc

Cserdi polgármestere, Bogdán László elárulja a nagy titkot!

Ismeritek a Cserdi sztorit? 
Éveken keresztül volt a bűnözés melegágya, aki tehette elkerülte a Baranya megyei falut. Cserdiben a lakosság 70% roma, 30%-a nem roma származású. Mára – köszönhetően Bogdán László polgármesternek, aki bezáratta a helyi kocsmát, leszedette az intézmények ablakairól a rácsokat és megregulázta a közösséget – a helyiek termelnek, dolgoznak. Azt a szellemiséget vallja, hogy az ember formálható – származásától függetlenül – és ha valamit el akar érni, azért igenis tenni kell. Nem várni a csodát, hanem tenni. Tehát a helyiek termelnek. Méghozzá annyit, hogy marad belőle. Másoknak is.

 

 

“A polgármester minket keresett meg, hogy a közel egy tonnányi krumplit, hagymát, fokhagymát olyanokhoz juttassuk el így karácsony előtt, akik tényleg rászorulnak. Így az év végén – úgy mint tavaly Pécsett – most Budapesten osztjuk szét ezeket.” – jelentette be néhány éve a Budapest Bike Maffia. És ez csak a kezdet volt!

(fotó: Budapest Bike Maffia facebook)

20 km-re nyugatra Pécs egyetemvárosától fekszik a 411 lélekszámú Cserdi. Mint sok más Baranya megyei falu esetében is, a lakók többsége roma. Van itt azonban egy fontos különbség. Cserdi polgármestere maga is roma, és elkötelezett aziránt, hogy bizonyítsa, emberei képesek kemény munkával megélhetésüket biztosítani és érdemesek magyar szomszédaik tiszteletére.

A Cserdi polgármesterének 2006-ban megválasztott Bogdán László először 2013 májusában került a média figyelmének középpontjába, az úgynevezett “köcsögmentesítési” programmal. Az új büntetőtörvénykönyv elfogadását követően, mely szerint egy 14 éves is felnőttként felelhet a törvény előtt, a program azt a célt szolgálta, hogy a cserdi fiatalokat a jó úton tartsa. Bogdán megszervezte a cserdi családok számára, hogy fiatalkorúak illetve felnőttek részére szolgáló büntetés végrehajtó intézetekben látogatást tegyenek, és megtapasztalhassák, milyenek a börtönkörülmények.

“Sajnos az évek során a cigány közösségben az a gondolat fogalmazódott meg, hogy börtönbe menni nem olyan rossz dolog, inkább „menő”, mondta Bogdán az index.hu riporterének 2013 májusában.

(fotó: mno.hu)

A börtönlátogatások talán segítik a bűnmegelőzést, de a Bogdán által létrehozott, organikus kertészeti közmunka lehetősége volt az, ami gyakorlatilag megszüntette a bűnözést a 411 fős településen.

” A cigány nem szerelmes se a tanulásba, se a munkába. De Cserdiben már kezdenek azok lenni, ebbe is, abba is. Nincs kuncsorgás, tenni akarás van helyette. “

Mielőtt Bogdán Lászlót Cserdi polgármesterének választották, a faluban országos szinten is kiemelkedően magas volt a bűnözési arány, csak 2005-ben mintegy 200 betörés történt. Ma gyakorlatilag nincs bűnözés, mert bárki, aki akar, dolgozhat az önkormányzatnak, részt vehet a burgonya, hagyma, fokhagyma, paradicsom és zöldpaprika termesztésében. A falu 15 hektár mezőgazdasági földterületnek a tulajdonosa, melyet a falu lakói művelnek megélhetésük érdekében.  3.000 négyzetméteren fóliasátrat építettek, hogy az év nagy részében paradicsomot, paprikát termeszthessenek és palántát neveljenek.

“A program célja egyszerű” mondta Bogdán a hir24.hu-nak korábban. “Minden nap egy újabb magyar higgye azt, hogy a cigányok jó emberek.”

(fotó: RoTaPress)

Amikor nem egymás mellett dolgoznak a földeken, a magyarok és a cigányok együtt dolgoznak, egymás házait javítva. A nemzeti és EU-s támogatások lehetővé teszik Cserdi számára, hogy jelentősen javítsák a falu megjelenését, úgy, hogy a munka nagy részét a helyi szakemberek és munkások végzik. Bogdán különösen büszke az új fa gyalogoshídra, mely a szegényebb roma településrészt és a magyarok lakta részt köti össze, mind fizikai mind szimbolikus jelentősége miatt.

(Imádják az emberek, és ő is azokat… Kattints a képre és nézd meg a Cserdi Közösség fotóit facebook oldalukon)

Egy dologban biztosan különbözik Bogdán a többi falu polgármesterétől, mégpedig abban, hogy megvan a szándéka arra, hogy példamutatással vezesse a közösséget, legyen szó arról, hogy saját kezeivel mutassa be a krumplikapálás helyes technikáját, akár a fóliasátor alatti palánták megöntözését, vagy segít kőfalat építeni. Mint első az egyenlők között, fáradhatatlanul és teljesen elhivatottan hisz abban, hogy magyarok és cigányok békében és harmóniában élhetnek együtt. Mindamellett, hogy Bogdán keményen dolgozik, született vezető, nagyon érthetően fogalmaz. Kifinomultan beszél a sajtó képviselőivel, de ha a közmunkások nem az elvárásainak megfelelő munkát végeznek, akkor gyorsan változtat a hangnemen.

A termékeny talajáról ismert régióban fekvő Cserdi bőséges mezőgazdasági termése lehetővé tette, hogy két tonna zöldséggel támogassák Pécs városát, hogy azt szétosszák a rászorulók között szeptemberben. Karácsony másnapján Bogdán és négy falubélije személyesen szállított egy tonna burgonyát, hagymát és fokhagymát a budapesti VIII. kerületben élő rászoruló, gyermekes családok részére.(!)

Az önkormányzat levédette a LASIPE és ROMBURGER szavakat, melyek saját készítményeik márkanevei. A LASIPE (ami jóságot jelent) a cserdiek saját terményeiből készített termék. A cigány lecsó csak az egyik ilyen, e mellett lekvárt, savanyúságot, fadobozos krumplit, fokhagymát, cserdi kolbászt is rejt a márkanév.

Bogdán négy asszisztensét drámai érzékkel egyforma fehér köpenybe öltöztette, mely Cserdi logóját, valamint a “SZELLEM- lovag” feliratot hordozta. A burgonyát fehér zsákokban osztották ki, azzal a felirattal, hogy “Ember vagyok, nem cigány” illetve “Magyarország nem fekete, vagy fehér. Attól szép a nemzet, hogy sokszínű.”

2016-ban a polgármester nyilatkozott az ATV-nek, melyben elmondta, az elmúlt 60 napban 6 tonna primőr zöldséget osztottak szét az általuk megtermelt krumpliból, paprikából, paradicsomból. A falu 80 kilométeres körzetébe ők maguk vitték a rászoruló családoknak a termést, de nem tették közhírré.

Bogdán László polgármester urat választották a bama.hu (nyugat-magyarországi kérdésekkel foglalkozó on-line újság) olvasói az Év Emberének.

Hivatkozások:

budapestbeacon.hu
Bama.hu
Hir24.hu 1.
Hir24.hu 2.
Hír24.hu 3.
Index.hu

Ajánlataim a témában:

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. György Csillag says:

    a baj csak az, hogy nem sok Bogdán Lászlóról hallottam, viszont Farkas Floriánról és a hozzá hasonlókról annál többet!

  2. Zsuzsanna Éder says:

    Sok ilyen Bogdán László kéne!


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!