Az etikett a társadalmi viselkedési szabályok egy bizonyos korra és nemzeti kultúrára jellemző összessége. A címkét jelentő francia étiquette szó eredetileg olyan feljegyzést jelentett, amiben a neveket, rangokat, a különböző szertartások lebonyolítását rögzítették. Az udvari szertartás- és illemszabályok összességét jelentette. Fénykorát XIV.Lajos versailles-i udvarában élte. Ma már helyette inkább viselkedéskultúráról beszélünk. Régebben az előkelő társadalmi érintkezések merev rendszerben történtek, ezért szükség volt egy irányadó mértékre.
Az illem, vagy viselkedéskultúra célja az emberek közötti kapcsolatok, a társadalmi szabályoozása. Sűrűn változik, mert minden kornak, generációnak, vallásnak, népcsoportnak, sőt családnak is megvannak az illemszabályai. Az illem maga a jó modor, a kulturált viselkedés, amely eszköz, és bizonyos helyzetekben védelem.
Néhány alapvető, hölgyekre vonatkozó szabály következik, melyek általánosan elfogadottak. Némelyik talán magától értetődő, mégis érdemes felfrissíteni ismereteinket. És vannak, melyeket nem szeretnénk magunkra alkalmazni, de jó, ha tisztában vagyunk vele.
Ha vendégként vagy jelen valahol:
Ha vendéget fogadsz, először mutasd meg neki a mellékhelyiséget, ahol felfrissítheti majd magát, csak utána vezesd be, hogy csatlakozzon a többiekhez.
Ha a vendéged hozott ajándékba ételt vagy italt, tedd ki az asztalra, hogy mindenki kipróbálhassa azokat. (Ha lehet, ne vigyél vágott virágot, de ha mégis megteszed, vázában vidd. Ne kelljen a házigazdának váza keresgélésével töltenie az időt.)
(fotó: mclcatering.com)
Ha korábban kell elhagynod a társaságot, csak vond félre a házigazdát, és mondd el neki már az elején. Majd búcsúzkodás, mások feltartása nélkül távozz.
Étteremben:
Ha meleged van, ne legyezgesd magad a szalvétával. Egyszerűen kérd meg a pincért, hogy nem kap elég friss levegőt, tegyen valamit az érdekedben.
Ne tedd ki a pénztárcád tartalmát nyilvános helyen.
Ha meg kell fésülnöd a hajad, azt a mosdóban tedd, ne az asztalnál.
A rúzsodat megigazíthatod az asztalnál, viszont a szempilla spirált és púdert csak a mosdóba frissítsd fel.
(fotó: brightside.me)
Otthoni kommunikációs szabály:
Ne kiabálj át egyik szobából a másikba. Megszokjuk ezt a viselkedést, és saját magunk számára is váratlanul fogjuk ezt gyakorolni közösségben is, amivel rossz benyomást keltünk másokban.
Étkezési szabályok:
Udvariatlan dolog újratölteni valakinek a poharát a megkérdezése nélkül. Mindig tudjuk meg előbb, hogy szeretne-e még italt.
Ne húzzuk az időt azzal, hogy kiválasszuk a legnagyobb darab ételt a tálról. Mindig a hozzánk legközelebb esőt vegyük el.
Ne tedd a leveses kanalat az asztalra, mindig hagyd a tálban, ha szedtél. Akkor is, ha te voltál az utolsó.
Tea vagy kávé fogyasztásakor helyezd az ujjaidat a csésze fülére a képen látható módon.
(fotó: brightside.me)
Általános szabályok:
Emlékezz: amikor dolgozol, ne tedd ki asztalra a sminkes dolgaidat, pénztárcádat, vagy kalapodat. Keress ezeknek más helyet.
Ha alacsony helyen ülsz – akár nadrágban, akár szoknyában -, párhuzamosan, egymás mellett, oldalra téve tartsd a lábaidat. Ha ez nagyon kényelmetlen és mindenképpen kulcsolnod kell őket, akkor a jobb lábadat tedd a bal mögé.
(fotó: brightside.me)
Autós etikett:
Amikor egy hölgy autóba ül, a lábait nyújtva hagyja kint, és behúzza őket, miután testtel már bent van. Kiszállásnál ugyanígy, mindkét lábát kiteszi az útra, majd felemelkedik.
(fotó: brightside.me)
A 21. században már nem szükséges, hogy a férfi vegye fel autóval a nőt minden esetben. Manapság már, ha van autód, mehettek mindketten külön egy partyra.
Csak akkor ülj férfi mellé az autó hátsó ülésére, ha jól ismeritek egymást.
(fotó: brightside.me)
- A legfontosabb szerelmi tanácsok legényeknek nagyapáinktól!
- A legfontosabb szerelmi tanácsok leányoknak nagyanyáinktól
- Illemszabály teszt 13 kérdéssel, menni fog?
- 25 illemszabály, amivel tisztában kellene lennünk
- Testbeszéd teszt, mutasd hogyan kulcsolsz!
- A jó feleség ismérvei 1955-ből – kattints ide érte!
- Nagyanyáink tanácsolták: A férfi, akihez soha ne menj hozzá
- Feleségek a horoszkóp szerint rangsorolva
Az a váza dolog nekem is tetszett!:)
Nem jellemző vázában virágot vinni. A vendéglátónak kell gondoskodnia, hogy a közelben legyen alkalmas váza. Számítani kell rá, hogy vendégségbe visznek virágot, szokás. Kiabálni a lakásban még magunk közt is illetlenség, áthallatszik és zavarja a szomszédokat. Pohárba csak akkor töltünk újra, ha az már üres. Népszerű ételből nem illik az utolsó adagot kivenni. Semmilyen evőeszközt nem teszünk vissza az asztalra, miután azzal már ettünk. A térdtől fölfelé keresztbe vetett láb nemcsak illetlen, de zsibbadást, vérkeringési problémát okoz. Nem mindig oldható meg, hogy a hátsó ülésre ne kerüljön egymás mellé olyan férfi és nő, aki nem ismeri egymást. Előtte be kell mutatni egymásnak őket (először a férfit a nőnek, kivéve, ha az apja lehetne), annyi beszélgetés keretében, hogy valamelyest megismerjék egymást.
Telefonhasználat: Társaságban illetlenség telefonálni, hosszan egyenesen sértő. Ha elkerülhetetlen, félre kell vonulni, és nagyon röviden lebonyolítani. Kivéve, ha olyan illető hív fel, akit mindenki ismer, és távolság, betegség, stb. miatt nem tud eljönni. Ilyenkor kihangosítjuk hívását, hogy mindenki hallhassa, és bárki tudjon hozzászólni, mintha a hívó a társaságban ott volna. Figyelmet igénylő rendezvényeken illetlenség telefonálni, temetésen kegyeletsértő. Múzeumban, templomban, színházban, hangversenyen ki kell kapcsolni. Árverésen, sportrendezvényen hátra kell fáradni, ha közvetíteni szükséges, hogy a többi résztvevőt ne zavarjuk. Utóbbi esetek bár nem vendégségnek minősülnek, de összefügghetnek azokkal, mint társasági programok.