Zacc

Ők fogják megmenteni a világot a műanyagtól!

A szinte lebonthatatlan műanyagot, a leggyakrabban használt polietilént (PE) is képes elfogyasztani a nagy viaszmoly (Galleria mellonella) hernyója – írták spanyol kutatók a Current Biology című szaklapban. Mivel nagy sebességgel képes lebontani a műanyagot, a szakértők szerint nagy az esély a felfedezés biotechnológiai hasznosítására. Elvezethet a megoldáshoz, mellyel megszüntethetővé válik a műanyagszemét szerte a világon.

 

 

Fotó: CSIC Communications Department

Fotó: Federica Bertocchini, Paolo Bombelli, Chris Howe

Nagy viaszmoly (Fotó: Wikipedia/Simon Hinkley/Ken Walker, Museum Victoria)

Federica Bertocchini amatőr méhészként, véletlenül fedezte fel a viaszlepke hernyójának tulajdonságát.  “A pollenmaradványokkal táplálkozó hernyók a méhészek számára olyanok, mint a pestis”, ezért egy műanyagzacskóba dobott pár lárvát, amit a kaptárban talált. Egy idő után azonban észrevette, hogy a zacskón apró lyukak keletkeztek, a hernyók pedig kiszabadultak. Szerencsénkre a hobbiméhész Bertocchini, történetesen a Universidad de Cantabria munkatársa, így vezető kutatóként kezdhetett bele a vizsgálatokba. 

A tudós csapatával jelenleg azon dolgozik, hogy rájöjjön a nagy viaszmoly lárvájának titkára: pontosan miként képes megemészteni a polietilént?

Federica Bertocchini  fotó: welfarenetwork.it

Váratlan, ám mégsem oly meglepő módon a műanyag zacskó és a lárvák természetes elesége, a méhviasz között van ugyanis hasonlóság: “A viasz polimer, egyfajta természetes műanyag; kémiai struktúrája nem sokban különbözik a polietiléntől” – mondta Bertocchini. Kollégája, Paolo Bombelli szerint: “Ha egy enzim felelős a kémiai folyamatért, annak reprodukálása a mai biotechnológiai metódusokkal elérhető lehet.”

Kiderítették, hogy 100 viaszmolylárva tizenkét óra alatt 92 milligrammot képes elfogyasztani egy átlagos műanyag zacskóból. “Ez nagyon gyors lebontás, gyorsabb, mint bármi más, amit eddig tudományosan bemutattak” – mondta Bertocchini. “Feltételezésünk szerint a gyors lebontásért egy molekula vagy enzim a felelős, amit megpróbálunk izolálni. Ezután ezt az enzimet nagyobb mennyiségben állíthatnánk elő és a műanyag szemét lebontására használhatnánk” – reméli a kutató.

Amennyiben a kutatás eredményesnek bizonyul, egy lépéssel közelebb kerülünk bolygónk megtisztításához. – futurism.com információi szerint az óceánokat jelenleg 269 ezer tonnányi (5,25 billió darab) műanyaghulladék szennyezi. Egy év alatt 78 millió tonna (!) műanyaghulladékot hozunk létre, melynek 32 %-a a vizeket szennyezi, ezzel az ökológiát pusztítja rohamosan. A felfedezés éppen ezért egy égető problémára lehet nagy hatással!

Kattints át ezekre a cikkekre is:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!