Zacc

Szervdonor lesz, aki nem tiltakozik

Az elsevierweekblad.nl közleménye szerint, a hágai parlament felsőháza – szűk többséggel – hagyta jóvá a kérdéses jogszabályt, amelyet az alsóházban tavaly, egyetlen szavazatkülönbséggel fogadtak el. A jövőben minden állampolgár automatikusan szervdonor lesz Hollandiában egy kedden elfogadott törvénymódosítást értelmében, hacsak kifejezetten nem tiltakozik ellene.

A törvénymódosítást kezdeményező Pia Dijkstra (a korábbi televíziós műsorvezető, újságíró) liberális képviselő elmondta: „Az új rendszer keretében az állampolgároknak ki fognak küldeni egy levelet, amelyre válaszolva közölhetik ellenvetésüket, ennek hiányában azonban mindenki automatikusan bekerül a szervadományozók adatbázisába. Ez utólag bármikor módosítható lesz.” A módosítás 2020 júliusában lép életbe, nagyszabású tájékoztatási kampányt követően. Hollandiában eddig külön fel kellett iratkozni a szervdonorok listájára, és helyi sajtóhírek szerint ezt mindössze a lakosság 40 százaléka tette meg. Az erről nem rendelkező emberek esetében pedig tízből közel hét esetben nem járultak hozzá a rokonok az elhunyt szerveinek átültetéséhez.

 

 

( fotó: irishnews.com )

Ezzel szemben, hogyan lehet valaki szervdonor Magyarországon?

Az Országos Vérellátó Szolgálat oldalán olvasható a szervdonorság jelenlegi szabályozása.
Kapcsolódó jogszabály: 1997. évi CLIV. törvény az egészségügyről XI. Fejezet Szerv- és szövetátültetés

Magyarországon két lehetőség van a szervadományozásra, vagyis kétféle donor van:

  1. Elhunyt (agyhalott) donor: agyhalál megállapítása után akkor történhet szervkivétel, ha az elhunyt életében nem tett ez ellen tiltakozó nyilatkozatot. Tiltakozó nyilatkozatot cselekvőképes személy közokiratban, vagy teljes bizonyító erejű magánokiratban tehet. Amennyiben az elhunyt kiskorú volt és tiltakozó nyilatkozat nem lelhető fel, a szerveltávolítás csak akkor kezdhető meg, ha ahhoz törvényes képviselője írásban hozzájárult. Az elhunyt hozzátartozójával való kapcsolatfelvételkor tájékoztatni kell a hozzátartozót arról, hogy az elhunytnál nem találtak tiltakozó nyilatkozatot, illetve ilyet az OTNY nem tartalmazott, továbbá arról, hogy az elhunytból mely szervet, illetve szövetet távolítottak el.
  2. Élő donor: akkor történhet élődonorból szervadományozás, ha a donor a recipiens
    a) egyeneságbeli rokona,
    b) egyeneságbeli rokonának testvére,  
    c) testvére,  
    d) testvérének egyeneságbeli rokona.
    Kivételesen a fenti feltételek hiánya esetén is sor kerülhet szerv adományozására. Ebben az esetben a donor és a recipiens együttes kérelmét a kórházi etikai bizottság vizsgálja meg. A kórházi etikai bizottság akkor járul hozzá a szervkivételhez, ha meggyőződött róla, hogy a donor és a recipiens között szoros érzelmi kapcsolat áll fenn és az adományozás ellenérték nélkül, valamint kényszertől, fenyegetéstől és megtévesztéstől mentesen történt.
    Két olyan donor és recipiens pár esetében, akiknél a jóváhagyott szervátültetés (az etikai bizottság határozatának meghozatalát, illetve a szükséges vizsgálatokat követően kiderült orvosi indok miatt) nem végezhető el, de szakorvosi javaslat alapján a két szervátültetés a donor és recipiens párok cseréjével elvégezhető, az etikai bizottsághoz együttesen benyújtott – közokiratba foglalt – közös kérelmükre, az etikai bizottság jóváhagyásával a két szervátültetés elvégezhető. 

Mit kell tennem ahhoz, hogy szervdonor lehessek, ha meghalok?

Mivel a jogalkotó írásos tiltakozó nyilkatkozat hiányában feltételezi az elhunyt beleegyezését, ezért a beleegyezés írásos kinyilvánítására nincs szükség és arra nincs is lehetőség. Az viszont fontos, hogy beszéljenek erről a családban; ismerjék meg egymás erre vonatkozó végakaratát, és ha tiltakozás fogalmazódik meg, akkor éljenek a tiltakozás lehetőségével írásban, hiszen csak az írásos tiltakozást ismeri el a törvény. Nagy segítség lehet a hozzátartozó számára, ha ismeri az elvesztett hozzátartozó véleményét, mert nem alakul ki benne olyan félerértés, hogy neki kellene az elhunyt helyett döntést hoznia, amelyre nincs lehetőség az önrendelkezéshez való jog szerint. Az önrendelkezési jog a saját testre vonatkozik, éppen ezért nem dönthet más testéről, más szerveiről senki. Minden cselekvőképes nagykorú magyar állampolgár még életében dönthet saját szervei halála utáni sorsáról!

Mit jelent a feltételezett beleegyezés elve?

A feltételezett beleegyezés (presumed consent) azt jelenti, hogy ha valaki életében nem tiltakozott írásban az ellen, hogy szerveit halála esetén szervátültetési célokra felhasználják, akkor feltételezhető, hogy beleegyezik ebbe, és ezért elvégezhető a transzplantációs célú szervkivétel. Magyarországon a jogi szabályozás ennek megfelelő.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!