Zacc

Dr.Vekerdy Tamás: “Szard le mások véleményét, hallgass a belső hangodra!”

A Nyitott Akadémia Facebook-oldalán Vekerdy Tamás tartott legutóbb online előadást, méghozzá jó hosszan. Tőle szokatlan módon, egy teljes órásat. Előadása első fele legújabb könyvére, a Belső szabadság-ra épült, arról beszélt, hogyan tudunk szabad gyermeket nevelni. Később konkrét kommentelői kérdéseket is megválaszolt. Széles spektrumon mozgott a téma, szó volt testvérféltékenységről, szorongó gyerekekről és az okostelefon használatáról is. 

 

 

(fotó: Vekerdy Tamás Facebook oldala)

” Mikor vagy belsőleg szabad? “ Ezzel a kérdéssel kezdte előadását a gyermekpszichológus, majd meg is válaszolta: “ha jól érzed magad, ha az lehetsz, aki vagy”. Példaként azt említette, hogy több anya feltette már a kérdést, vajon szabad-e sírni a gyerek előtt. Véleménye szerint a válasz egyértelműen igen, sőt, az szorul szakember segítségére, aki nem zokog, amikor fájdalom éri. Éld meg a pillanatodat, élvezd a szülőségedet, és önmagadat, akkor közel jutsz a belső szabadságodhoz” – mondta. 

Szard le!

Belsőleg szabad gyerekeket csak és kizárólag(!) belsőleg szabad szülők tudnak nevelni – állapította meg Vekerdy, aki azt tanácsolja, ne foglalkozzunk a különböző divatokkal, ha valami nem kényelmes, ne erőltessük rá se magunkra, se a gyerekre.

 “Ha nem hordozod, nem vagy jó anya – ezt egy pillanatig ne hidd el! Van, aki majd azt mondja, hogy attól vagy jó anya, ha babakocsiban tolod a gyerekedet. Úgy csináld, ahogy kedved van, ne engedj a divatoknak, ez a fontos a belső szabadság állapotának megszerzésében” – mondta a szakember.
“Szard le! Nem érdekes, hogy a többiek mit szólnak be, egy pici idő után jól fogod érezni magad tőle, ha nem foglalkozol mindenki véleményével.”   

Az előadás második felében a kommentelők kérdéseire válaszolt, ahol szóba került a testvérféltékenység, a gyermekkori szorongás és félelem, valamint az édesanyáról való leválás kérdése is. Természetesen megérkezett az aktuális kérdés is hozzá, nevezetesen, hogy mit szól a szurikáta gyilkossághoz, amely a kecskeméti Vadasparkban történt. Válaszában kifejtette, hogy mind az állat, mind a gyerek szempontjából nagyon sajnálatosnak és szerencsétlennek tartja a történteket, de(!) azt még inkább, hogy folyamatosan felheccelt állapotunkban most az állatvédelem – máskor pedig más – indokával öntjük rá a gyűlöletünket és agressziónkat embertársainkra.

A testvérféltékenység témakörében a következőket javasolta: “Pont az a baja a nagyobbnak, hogy ő a nagyobb. Tudnunk kell, ha testvér születik, mindig a nagy van rosszabb helyzetben. Amikor megszületik a kistestvér, ne vidd óvodába a nagyot. A testvérérzés mindig ambivalens, nagy teher a gyereknek, amikor testvére születik, nehéz neki megemészteni, és jobb neki otthon. Igen, teher, de ha megoldható és van segítségem, akkor hadd maradjon otthon”

Ennél a pontnál megjegyezte, hogy a világon eddig nem volt olyan civilizáció, ami arra épült, hogy az anya egyedül küzdjön otthon a gyerekeivel, századokon át ott volt a sok segítség, szoptatós dajkák, nörszök, nagymamák, dédik. A dacos gyerekek mögött manapság a végkimerült anyát találjuk, ezért a pszichológus szerint fontos, hogy az anya segítséget kapjon. 

Hogyan csökkentsük gyermekünk szorongását, van-e erre bevált módszer? Erre a kérdésre nagyon egyszerű és hatásos dolgot javasolt a pszichológus: “Adj neki feladatokat! Küldd le kenyérért! Minél több dologra jön rá a gyerek, hogy meg tudja csinálni, annál jobban csökken a szorongása, és elmarad a körömrágás is ennek mentén.” Szerinte az is nagyon fontos, hogy beszéljünk a gyerekkel mindig, mindenről, mert ők úgyis azt veszik le, amit gondolunk és érzünk.

“Okostelefont vettél a gyerekednek? Miért nem vettél hozzá egy gramm kokaint is”tette fel egy tanulmányra hivatkozva a kérdést előadása végén. Majd ennek jogosságát alátámasztandó felhívta a figyelmet, hogy még a Szilícium-völgy nagyjai sem engedik képernyő elé gyermekeiket. Javasolja, hogy, ha már telefonozik a gyerek, akkor limitált időben tegye.
“Iskolás korig 3-5 perc, iskolás korban maximum 10 perc, és a jelenlétemben, kontrolláltan nézzen tévét vagy telefonozzon a gyerekem. Ha én, a szülő nem vagyok kütyüfüggő, akkor a gyerek sem lesz az” – zárta az előadást Vekerdy Tamás.

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!