Zacc

Ha szeretted az Életrevalókat, a Zöld könyvet látnod kell! Itt most megteheted!

Imádtam a Bohém rapszódiát és a Csillag születik-et is. Nagyon. De, amikor végignéztem a Zöld könyvet a minap, már tudtam, hogy besorolódott az Oscar-díj várományosok közé. Nem is csodálkoztam, hogy vasárnap este, a 91. Oscar gáláról szoborral sétáltak ki Viggo Mortensenék. Nem csak ő, de főszereplő társa, Maharshala Ali is jutalmazva lett az aranyozott figurával. A Zöld könyv a legjobb film kategóriában is kiérdemelte az elismerést. 

 

 

Viggo Mortensen dán-amerikai színész (b) és Mahershala Ali amerikai színész a Zöld könyv (Green Book) egyik jelenetében. Fotó: MTI/AP/Universal Pictures/Patti Perret)

A 60-as évek New Yorkjában játszódó történet szóról-szóra igaz. Itt él Tony Vallelonga (Viggo Mortensen), aki  kidobóként dolgozik egy klubban. A helyet ideiglenesen bezárják, a férfinek azonban munka kell, hogy eltartsa családját. Igazi életművészként, stiklikkel és fogadásokkal keresi a lakbérre valót, amíg fel nem ajánlják neki, hogy turnéja során legyen sofőrje egy bizonyos Don Shirley-nek (Mahershala Ali), aki történetesen egy afroamerikai zongoraművész. Ez azért is izgalmas, mert a film elején látható, hogy Tony némiképp rasszista beütéssel “padlizsán”-nak hívja a feketéket, sőt a poharakat is kidobja, amiből a színesbőrű szerelők ittak, amikor házukban jártak.

Szóval, ahogy az afroamerikaiaknak is elérhetővé vált a középosztálybeli életvitel, egyre többen ültek autóba, és utazgattak kedvükre – de enni vagy aludni már nem tudtak bárhol. Létezett egy bizonyos zöld könyvecske, ami egy olyan kötet volt, amit a déli államokba utazó feketéknek írtak arról, hogy melyik városban hol szállhatnak meg és hová mehetnek be enni, ugyanis a fehérek látogatta helyeken nem szolgálták ki őket. Sőt, komoly retorzióra számíthattak, ha azokon környékén ólálkodtak, vagy este tíz után az utcán tartózkodtak. 

A karcos stílusú digó, Tony Vallelonga mély levegőt vesz, amikor kiderül, hogy megbízója színesbőrű. Donald Shirley-t, a zongora virtuózt kell fuvaroznia a déli államokban rendezett turnéján. Az olasz-amerikai Vallelongának persze fogalma sincs róla, kicsoda Shirley, ő csak egy fekete piperkőc csodabogarat lát, és rácsodálkozik a helyzetre, itt bizony azt várják, hogy fehérként fuvarozzon egy “padlizsán”-t, sőt ajtót nyitogasson neki. Mitöbb, legyen az “embere” 8 hétig! Kis hezitálás után, az életművész Tony elvállalja a munkát, ami a legjobbkor jön. És elkezdődik mindkettejük legnagyobb tanulsággal szolgáló életszakasza, ami csupán két hónap, de gyökeres változásokat hoz létre bennük. A Zöld könyv első nagy húzása a tökéletes karakterek. Két merőben más embert összezárni egy két órás film erejéig, fél siker.

A 60-as években a tolerancia még nagyon gyerekcipőben járt, és egy temperamentumos, vérbeli olasznak ez nem könnyítette meg a helyzetét. A konzervatív déliek sokszor alázzák meg Dont annak ellenére, hogy játékára igényt tartanak. Sőt, lépten-nyomon zaklatják a kisvárosi bunkók és rendőrök is. A szűk látókörű, egyszerű Tony ösztönösen védelmezi, és nem csak azért, mert meg akar dolgozni a pénzéért. Pontosan látszik ki bújik meg ebben a nagy mackóban.

Nem túl eszes, hirtelen haragú, de igazi olasz. Aki mindennek odaadja a felét, és ha kell, ő áll bele a pofonokba, csak mert ő ilyen. Olasz. Az afroamerikai Shirley sznob álarca is repedezik egy idő után. Látod, hogy egyik sem szerencsésebb ám a másiknál, ez nem bőrszín függvénye volt már akkor sem. A film nem azt akarja lenyomni a torkodon, hogy szegény feketék, ennél sokkal mélyebbre merészkedik a moralitás útvesztőiben. Olyan dialógusokkal dolgozik, amitől hőseink többdimenzióssá válnak előttünk. Zseniálisan prezentálja ezt például az a jelenet, amikor Tony azt ecseteli, hogy többet tud a fekete kultúráról, mint Don.

A Zöld könyv őszinte és nagyon igazi. Nem vak toleranciára buzdít, sőt gyűlölni sem fogsz senkit a film végén. Mortensen és Maharshala egyszerűen zseniálisak együtt.  

Peter Farrelly rendező tényleg felnőtt a feladathoz, a rasszizmus témájához csak így érdemes hozzányúlni! A Zöld könyv eléri a célját, mert hatalmas szíve van, briliáns humorral operál, és nem drámázza túl a konfliktusokat. Mindent csodásan egyensúlyban találsz majd. Pontosan az az alkotás, amit mosolyogva nézel végig, néha elpityeredsz kicsit, de amikor pörög a stáblista, te elhiszed, hogy az emberiség nincs elveszve. Ilyen lélekemelőket kellene néznünk végtelenítve…

 A Zöld könyv főszereplői és a rendező (balról-jobbra): Viggo Mortensen, Peter Farrelly, Linda Cardellini, Maharshala Ali (Fotó: Getty images)

A film parádésan végzett a Oscar-on: Legjobb film, Viggo Mortensen – Legjobb férfi főszereplő, Mahershala Ali – Legjobb férfi mellékszereplő, Legjobb forgatókönyv, Legjobb vágás kategóriákban hozta el a szobrot!

IDE kattintva nyílik meg a a teljes, azonnal nézhető film!

Képek forrása: Universal Pictures

Ha tetszett oszd meg te is és kattints át az Életrevalók-ra is:

A film, amitől visszanyered a hitedet az emberekben! (videó)

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!