Termelők a hidegebb éghajlaton, gyakran keresik a különböző lehetőségeket, hogy kihasználhassák a vegetációs időszakokat is, illetve, hogy a növényeik új lendületet kapjanak. Erre az egyik lehetőség eddig, az üvegház építés volt. Az üvegházak általában üvegezett szerkezetek, megépítésük igen költséges, cserében egész télen termékeny kertünk lehet benne.
© Neo-farms
A Walipini fillérekből kivitelezhető
Sokkal megfizethetőbb és hatékonyabb alternatívája az üveg üvegházaknak az úgynevezett WALIPINI (Aymara indián szó, jelentése: “meleg hely”), mely nem más, mint föld alatti vagy gödörben lévő üvegházhatás fóliasátor alatt. 20 évvel ezelőtt, a Dél-Amerika-i hideg hegyekben alakították ki az első walipinit, s ezzel a módszerrel a termelők termékenyen tudták tartani a kertjüket egész évben, még a leghidegebb éghajlaton is!
Hogyan működik a Walipini és hogyan kell megépíteni
A Walipini a természet erőforrásait használva, egész évben meleg, stabil, jól megvilágított környezetben biztosítja a növény-, zöldség termesztést.
Tulajdonképpen nem más, mint egy földbe ásott fóliasátor. A kb 2 méterrel a föld alatt kialakított ágyás és a nap sugárzásának felfogása és tárolása a hatékony Walipini építésének legfontosabb alapelvei. A rendszer a passzív szolár fűtés és a földházak konstrukciójának kombinációja.
A javasolt szélesség: maximálisan 3 méter, azon felül hatástalan a földhő hatása.
SilverThunder/via
A tető teljesen lefedi a gödröt és biztosítja, hogy a napfény sugarai áthatoljanak létrehozva a növényeknek szükséges stabil, meleg környezetet, míg a fólia két rétege közötti légréteg biztosítja a szigetelést.
Van egy kiszuperált emésztő gödröd? Miért ne próbálnád meg a helyén?
Szerző : Gini Papp – Zacc
Forrás: treehugger
Ha tetszett a téma oszd meg, de ne vidd el forrás link nélkül!
Érdekelhet még ebben a témában a 100%-ban önfenntartó ház, az Earthship!
Valaki Magyarországon épített már ilyet, vagy hasonlót? Komolyan érdekelne…